SON DAKİKA

Cadde Haber
Halim Uslu

Türkiye’nin İşsizlik Oranı Geriliyor

Türkiye’nin İşsizlik Oranı Geriliyor
Bu haber 18 Mayıs 2018 - 14:13 'de eklendi ve 250 kez görüntülendi.

Ülkemizin adeta kanayan yaralarından olan işsizlik için devlet büyük adımlar atıyor. Yapılan istişareler, planlanan projeler ve hayata geçirilen çalışmalar sonucunda Türkiye’nin işsizlik oranında da düşüşler yaşanıyor. Zamanla bu düşüşlerin daha da güzel seviyelere ineceğine inanıyorum. Şimdi gelin biraz rakamlara bakalım. Durum neymiş ne olmuş görelim.

TÜİK tarafından yayınlanan Şubat ayı işgücü istatistiklerinde işsizlik oranının gerilediğini görüyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu yayınladığı son verilerde Ocak ayından Şubat ayına kadar geçen sürede işsizliğin yüzde 10.8’den, yüzde 10.6’ya gerilediğini paylaştı. Bu orandan sadece 1 aylık işsizlik oranındaki düşüşü görüyoruz. Geçen yıl Şubat ayına baktığımızda ise işsizlik oranı %12.9 iken şuan %10.6 olarak açıklandı. Bu da yüzde 2’den fazla işsizlik oranında düşüş olduğunu bizlere gösteriyor.

İşsizlik oranı düştü, “peki istihdam da artış var mı?” diye soranlar illaki olacaktır. Evet, bu rakamlar karşısında istihdam da artıyor. Farklı sektörlerde bunu görebiliyoruz.

Şubat ayına ait istihdam sonuçlarının 2018 yılının 1. ve 13. haftaları arasına dayandığını belirtelim. Yani veriler Ocak, Şubat ve Mart aylarını gösteriyor. Anlaşılacak şekilde söylersek; bu veriler üzerinden 2-3 aylık bir sürecin istihdam rakamlarını yorumlayabiliriz. İstihdam ve işsizlik oranları birçok etkene bağlı olduğu için mevsim şartlarının, ekonomik değişim durumlarının bu gösterge üzerinde nasıl değişikliklerde bulunduğunu net olarak söylememiz mümkün olmaz.

İşsizlik ve istihdamı gösteren tablo

1 MİLYONDAN FAZLA İŞ ARTIŞI

Genel itibariyle baktığımızda son 1 yılda ülke nüfusunun 848 bin arttığını görüyoruz. İş bulunduğu durumda ise çalışmaya hazır olacak erkek ve kadın sayısının da 665 bin kişi arttığı gözlemlenmektedir. Rakamlar bu şekilde artış gösterirken ekonomide 1 milyondan fazla kişiye de iş imkanı tanındı. Yaratılan iş imkanları sonucunda 1 milyon 210 bin kişi iş sahibi oldu.

İş imkanları artarken öte yandan işsizlik oranı da geriledi. Nasıl mı? Çalışmak için hazır olan birey sayısından daha fazla iş imkanı yaratılınca işsiz sahibi olan kişi sayısında da artış oldu. Yani beklenenden daha fazla iş imkanı yaratılması işsizlik rakamlarının 546 bin kişi azalmasını sağladı. Bu durum sonucunda da işsizlik oranları geriledi. Güncel verilerek göre işsizlik oranı %10.6’ya gerileme kaydetti. Bu oranın detaylarına bakacak olursak genç işsizlerin oranı yüzde 19.0’a, tarım dışı işsiz oranı ise yüzde 12.5’e düştü. Hem istihdamda hem de eğitimde olmayan gençlerin oranı ise %22.8’e düşüş sağladı.

Rakamlara baktığımızda genel olarak iyileşme çok küçük diyebiliriz. Ama bu iyileşmeler küçük küçük başlar ve daha iyiye gider. Önemli olan işsizlik ve istihdam oranlarının kötüye değil de iyiye gitmesidir. Şuan ki ekonomik durumumuza bakarak istihdamın bu göstergeleri gayet iyiye gidişi gösteriyor. Yine bazıları çıkıp bu rakamları kötüleyecektir ama devletimizin attığı adımlar neticesinde hep olumlu gidişat olacağı kanaatindeyim.

Geçen 6 aya baktığımızda işsiz kişi sayısının 3 milyon 300 bin ortalamasında olduğunu görebiliyoruz. Bu rakam 100 bin eksik veya fazla da olabilmektedir. Yine bu göstergelere göre ücret ve yevmiye karşılığında çalışan işçi sayısı da 997 bin arttı. Toplam çalışma istatistiklerine göre işçilerin ortalama %68’i ücretli veya yevmiyeli olarak çalışıyor.

Tüm bu rakamları karşılaştırdığımızda hızla büyüyen nüfus ve çalışmaya hazır kişi sayısındaki artış olmasına rağmen, ekonomi kendini toparlıyor. Ekonomide yeni iş yaratma imkanları arttıkça işsizlik oranlarının belli bir oranın üstüne çıkmayacağı tahmin ediliyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER